Vrouwenvoetbal is de snelst groeiende sport van dit moment

Het EK in 2017 was een echt kantelpunt voor damesvoetbal. Dit was hét moment waarop heel Nederland plotseling achter de Oranje leeuwinnen kwam te staan. Massaal zaten we voor de buis en zagen we hoe we Europees kampioen werden. Door de vrouwen. Niet door ons herenelftal dat al jaren weinig succesvol is. Dit kantelpunt heeft veel ontwikkelingen veroorzaakt. Van de toenemende populariteit voor damesvoetbal in Nederland tot meer gelijkheid tussen de heren en vrouwen binnen de voetbalwereld. Experts geloven zelfs dat we nog veel meer kunnen verwachten de komende jaren en het speelveld steeds verder gelijk getrokken zal worden. 

Meer damesvoetbal op TV

Damesvoetbal op TV is eigenlijk al een unicum. Zeker als dit ook nog eens door grote zenders wordt uitgezonden. Toch is dit de afgelopen jaren steeds vaker zo geweest. Zelfs het kabinet boog hier haar hoofd over en kwamen tot de conclusie dat het Nederlandse dameselftal altijd op televisie te zien moet zijn. Dit mag dus niet alleen door betaalde zenders worden uitgezonden. Iedereen moet hier toegang tot kunnen krijgen.

Groot voordeel hiervan is dat meer mensen in aanraking komen met het vrouwenvoetbal. Ook de mensen die het meest sceptisch waren zullen na een potje immers al snel worden overgehaald. Waar voorheen nog geklaagd werd over de intensiteit van het spel, is dat tegenwoordig wel anders. Het vrouwenelftal heeft sinds 2017 een heel aantal upgrades gehad. Ze hebben hard gewerkt om hun strategie en intensiteit aan te passen. Dat heeft tevens een heel mooi resultaat opgeleverd. Zo bleek wel tijdens het EK in 2022. Toen werd maar al te goed duidelijk waarom onze leeuwinnen eerder tot Europees kampioen werden gekroond.

Meisjes voetballen meer

De ontwikkelingen op het gebied van vrouwenvoetbal volgen elkaar zeer snel op. Dit heeft ook gevolgen voor de jongere generatie in ons land. Zij zijn de generatie die opgroeien met de populariteit van onze Oranje leeuwinnen. En waar vroeger de jongens op straat hun favoriete voetbalspelers nadeden, gebeurt dit nu bij de meiden ook. Dit zorgt er ook voor dat steeds meer jonge meisjes beginnen met voetballen. Naar verwachting staat er hierdoor over een tiental jaren ook weer een geheel nieuwe en nóg sterkere vrouwelijke voetbalgeneratie op.

We zijn er nog niet

Hoewel damesvoetbal inmiddels tot de snelst groeiende sport van Nederland behoort, zijn we er nog lang niet. Zeker niet op het gebied van gelijkheid. In de voetbalwereld is het verschil tussen professioneel heren- en damesvoetbal namelijk nog erg groot. Zo verdienden de Oranje leeuwinnen doorgaans slechts de helft (of iets meer) van wat de heren zouden doen. Dit terwijl zij op dit moment eigenlijk betere resultaten boeken dan het herenelftal. Bovendien stijgen de kijkcijfers ook enorm.

Gelukkig worden er al grote stappen genomen om de verschillen tussen deze twee te verkleinen. Zo zijn de basispremies inmiddels gelijkgetrokken. Dit lijkt een kleine stap, maar is echt een hele grootste ontwikkeling in de voetbalwereld. We zijn er nog niet, maar de stappen worden wel al genomen. Dat kan alleen maar heel veel goeds betekenen voor het vrouwenvoetbal van de toekomst.